Skončil 11. ročník Mezinárodního institutu o regulaci auditu pořádaný PCAOB


Washington, 11. prosince 2017

Rada Spojených států amerických pro dohled nad auditorskými společnostmi (Public Company Accounting Oversight Board, PCAOB) minulý týden uspořádala již 11. ročník Mezinárodního institutu o regulaci auditu, kde se projednávala nejrůznější témata včetně klíčových mezinárodních událostí, trendů v oblasti Initial Public Offerings (tj. prvotních nabídek akcií investorům), auditní firemní kultury, technologií a datové analytiky, finančních podvodů a auditorů a pohledů investorů a vedení firem na audit.

Institutu se ve Washingtonu od 7. do 8. prosince zúčastnilo téměř 75 úředníků orgánů pro regulaci auditu z 39 jurisdikcí mimo Spojené státy a deset představitelů sedmi mezinárodních organizací. Institut představuje platformu, kde mohou regulátoři z celého světa vést přímý dialog o současných a závažných problémech v oblasti auditu, které ovlivňují ochranu investorů a zdraví a stabilitu globálních finančních trhů.

„Náš každoroční Mezinárodní institut o regulaci auditu umožňuje regulátorům auditu z celého světa sdílet názory a probírat témata společného zájmu,“ uvedl předseda PCAOB James R. Doty. „Letošní diskuse byly hodnotné a rozsáhlé a domnívám se, že přispějí k důležité práci, kterou regulátoři auditu vykonávají v zájmu ochrany investorů a zvyšování kvality auditu.“

Jay Clayton, předseda Komise pro cenné papíry (Securities and Exchange Commission), zvlášť představil hostujícího řečníka Johna C. Boglea z centra pro průzkum finančních trhů skupiny Vanguard Bogle Financial Markets Research Center, který promluvil na téma „moderní korporace a veřejný zájem“.

Benjamin W. Heineman, Jr., výzkumný pracovník na Harvardu, hovořil o „vytváření kultury integrity“.

Profesor David L. Yermack ze Stern School of Business na New York University promluvil o blockchainu a profesi auditora.

Profesor Eugene Soltes z Harvard Business School hovořil o svém výzkumu, proč se finanční podvodníci uchylují ke kriminalitě, a možných zlepšeních podnikových programů zaměřených na dodržování předpisů a whistleblowing.

Součástí institutu byly rovněž panelové diskuse auditních regulátorů, akademiků, zástupců investorů a expertů na správu a řízení podniků z jurisdikcí z celého světa na nejrůznější témata, včetně nejdůležitějšího mezinárodního vývoje, koordinace mezi regulatorními orgány, podnikové kultury, chování auditorů a profesní skepse, finančních podvodů a vývoje firem a jeho dopadu na kontroly.

Panel investorů a expertů na správu a řízení podniků navíc představil svůj názor na roli auditorů při ochraně investorů a zásadní priority regulace auditu.

Před začátkem institutu PCAOB také uspořádala půldenní úvodní setkání pro nové nebo rozvíjející se orgány regulace auditu o mandátu a fungování PCAOB.

„Díky účasti pozvaných přednášejících a členů diskusních panelů, kteří jsou ve svých oborech vysoce respektovanými odborníky, jsme mohli představit rozmanitý a relevantní program, který přispěl k rozvoji regulace a kvality auditu,“ uvedl ředitel PCAOB pro mezinárodní záležitosti Bruce Wilson. „Tento program je důležitou součástí našich mezinárodních aktivit a odráží náš společný přístup ke spolupráci s našimi mezinárodními protějšky.“

Téměř 900 auditních firem, které jsou u PCAOB v současné době registrované, má sídlo mimo Spojené státy v 89 různých jurisdikcích. Mezinárodní institut PCAOB byl založen v roce 2007.